Oliwa

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Oliwa

Wiadomości

stat

Palmiarnia w parku Oliwskim droższa, niż zakładano

Tak ma wyglądać nowa rotunda palmiarni w parku Oliwskim.
Tak ma wyglądać nowa rotunda palmiarni w parku Oliwskim. projekt pracowni RYSY Architekci

Trzy firmy stanęły do przetargu na budowę nowej rotundy zobacz na mapie Gdańska w parku Oliwskim. Każda z ofert okazała się wyższa niż planowany budżet inwestycji. Urzędnicy zapewniają jednak, że mają na ten cel więcej pieniędzy.Czy palmiarnia jest jeszcze atrakcją Gdańska?

tak, to wciąż warte odwiedzenia miejsce

46%

coraz mniejszą, ale na pewno jest atrakcją parku Oliwskiego

44%

nie, w mieście jest dużo lepszych atrakcji

10%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1165
Co prawda początkowo mówiło się o kwocie 7-8 mln zł, ale gdy koperty z ofertami zostały otwarte, okazało się, że Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska chce przeznaczyć na ten cel 6 mln zł.

A to o 1,7 mln zł mniej niż kwota, na jaką opiewała najniższa propozycja firmy AM-For z Włocławka. Dwie kolejne były jeszcze wyższe. Pierwsza, złożona przez firmę Tora Build z Gdyni wyniosła ponad 9,2 mln zł, a Elbud Gdańsk wycenił prace na blisko 10 mln zł.

Czy to oznacza, że przetarg zostanie powtórzony, a cała inwestycja się opóźni?

- Środki na realizację zadania zostały zabezpieczone. Obecnie komisja przetargowa weryfikuje złożone dokumenty. Umowa na realizację robót powinna zostać podpisania w pierwszej połowie lipca - informuje Agnieszka Zakrzacka z DRMG.
Budowa nowej palmiarni podyktowana jest rozrastaniem się wiekowego daktylowca. Nowy obiekt o wysokości 24 m i 17 m średnicy pozwoli mu dalej swobodnie rosnąć.

Zgodnie z zapisami przetargowymi, nowa palmiarnia powstanie do końca listopada.

Tak prezentuje się muszla Groty Szeptów po remoncie.
Tak prezentuje się muszla Groty Szeptów po remoncie. materiały prasowe
Przy okazji warto wspomnieć, że zakończył się remont zlokalizowanych nieopodal w parku Grot Szeptów. To dwie znajdujące się naprzeciw siebie muszle o właściwościach akustycznych wzmacniających dźwięk, co umożliwia porozumiewanie się szeptem osobom, które są odwrócone do siebie plecami.

Prace polegały m.in. na wymianie nawierzchni ścieżki na bruk klinkierowy, przywróceniu dawnej wysokości wejścia do grot poprzez ich obniżenie do stanu pierwotnego. Całość została odtworzona na podstawie inwentaryzacji oraz fotografii wykonanych przed renowacją obiektów. Do tego wykorzystane zostały zabytkowe kamienie układane na sucho, metodami historycznymi, bez zapraw wiążących.

Koszt remontu zamknął się w kwocie 280 tys. zł.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (92)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Galeria zdjęć dzielnicy Oliwa

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Oliwa

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Oliwa