Oliwa

Serwis poświęcony dzielnicy Gdańsk Oliwa

Wiadomości

stat

Wielkostopki zamieszkały w zoo

Wspinają się po pionowych przeszkodach, a do tego mają kamuflaż, który sprawia, że zwierzętom trudno jest odróżnić je od... pnia drzewa. W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym zamieszkały wielkostopki kostnogłowe.Czy w tym roku widziałe(a)ś w Trójmieście żaby?

tak, i to wiele razy

38%

tak, zdarzyło mi się

25%

nie widziałe(a)m

37%
- Są to żaby nadrzewne, które w naturze zamieszkują południowo-wschodnią Azję. Żyją między innymi w Indonezji i Malezji - opowiada Daria Zwierzchowska z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Azjatyckie żaby swoją polską nazwę zawdzięczają kostnemu wyrostkowi, który znajduje się na głowie, za oczami. Jak tłumaczy Zwierzchowska, przypomina on fałd skórny. Poza tym wielkostopki kostnogłowe posiadają długie palce zakończone przylgami (powierzchnie czepne), które ułatwiają im wspinanie się po drzewach.

Przeczytaj też: Chilijskie świstuny w gdańskim zoo

W czasie przebywania na drzewach żabom przydaje się też kamuflaż. Dzięki niemu mogą niezauważone polować nocą na swoje ofiary, czyli na owady i pająki. Poza tym maskowanie pomaga żabom chronić się przed drapieżnikami.

W terrarium gdańskiego zoo zobacz na mapie Gdańska, dokąd trafiły z opolskiego ogrodu zoologicznego, nie muszą jednak martwić się o swoją skórę. Mogą za to polować na szarańcze i świerszcze, które otrzymują w ramach posiłków.

Samica wielkostopki kostnogłowej osiąga do 11 cm długości, natomiast samce są krótsze o kilka centymetrów. W czasie okresu godowego to właśnie samica nosi samca na plecach.

- Samica z samcem na plecach poszukuje odpowiedniego miejsca do zbudowania gniazda na gałęziach i liściach usytuowanych nad zbiornikiem wodnym. Kiedy już znajdzie właściwe miejsce, wydziela śluz, który ubija tylnymi kończynami tworząc z piany gniazdo, do którego składa jajka. Samiec je zapładnia, po czym, gdy kijanki wychodzą z osłonek, bezpośrednio wpadają do zbiornika wodnego i tam następuje dalszy etap rozwoju - tłumaczy Zwierzchowska.

Zobacz też ptaki ekstremalnie zagrożone wyginięciem

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (39)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Galeria zdjęć dzielnicy Oliwa

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Oliwa

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Oliwa